Ana SayfaFaziletiHa Mim ile Başlayan Sureleri Tek Seferde Okumanın Fazileti – Ne Demek?

Ha Mim ile Başlayan Sureleri Tek Seferde Okumanın Fazileti – Ne Demek?

Ha Mim ile başlayan sureleri tek seferde okumanın fazileti konusu dahilinde de herkes bir arayış içerisine girmektedir. Öncelikle Ha Mim ile kaç surenin başladığı ve bu surenin ne gibi faydalarının olduğu da merak konusudur. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ha Mim Ne Demek?

Ha Mim Ne Demek?
Ha Mim Ne Demek?

Öncelikle şunu belirtelim ki “Ha Mim” (حم) harfleri, Arap alfabesinde yer alan bazı harflerdir ve bazı surelerin başlangıcında yer alır. Bu harf kombinasyonu, Kur’an-ı Kerim’in bazı surelerinin başında yer alır ve genellikle bir gizem veya sembolizm taşıdığı düşünülür. Bu harflerin kesin anlamı ve amacı hakkında çeşitli yorumlar bulunmaktadır.

Bu harf kombinasyonları, Arapça harfleri kullanarak oluşturulmuş sembollerdir ve Arapça’nın kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’deki kullanımı dikkate alındığında, bu sembollerin özel bir anlam taşıdığına inanılır. Ancak tam olarak ne anlama geldikleri veya hangi sembolizmi taşıdıkları konusunda Kur’an’ın içeriğiyle uyumlu birçok yorum bulunur. Bu yorumlar, İslam alimleri ve tefsir bilginleri tarafından yapılmıştır. Böylece Ha Mim Ne Demek? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca Yusuf Suresi 100 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ha Mim ile Başlayan Sureleri Tek Seferde Okumanın Fazileti

Ha Mim sureleri toplamda 7 adet olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte her bir Ha Mim suresi hakkında kişilerin dilekleri ve aradıkları sonuç verecek düzeyde olacaktır. Bu evrede de Ha Mim surelerinin her birini aynı anda sırasıyla okumakla birlikte mutlak bir faydalı elde etmek kesin olacaktır. Ha Mim surelerinin faziletleri de bu 7 duayı birlikte okumak kaydıyla gelişecektir. Bu 7 Ha Mim suresi şu şekilde belirtilmektedir.

 • Mü’min (Gafir) Suresi,
 • Fussilet Suresi,
 • Şura Suresi,
 • Zuhruf Suresi,
 • Duhan Suresi,
 • Casiye Suresi,
 • Ahkaf Suresi

Ha Mim İle Başlayan Sureler Kaçıncı Cüzde?

Hâ-Mîm” (حم) harf kombinasyonu ile başlayan sureler, Kur’an’ın 1. cüzünden 29. cüzüne kadar farklı cüzlerde yer almaktadır. Ayrıca, Rad Suresi 28 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bu harf kombinasyonu ile başlayan sureler aşağıdaki gibidir:

 1. Sure: Fussilet Suresi – 41. Cüz
 2. Sure: Şura Suresi – 25. Cüz
 3. Sure: Zukhruf Suresi – 25. Cüz
 4. Sure: Duhân Suresi – 30. Cüz
 5. Sure: Câsiye Suresi – 29. Cüz

Bu surelerde “Hâ-Mîm” ile başlayan kısımlar, farklı cüzlerde yer aldığı için 1. cüzden 29. cüze kadar uzanan bir dağılımı bulunmaktadır. Böylece Ha Mim İle Başlayan Sureler Kaçıncı Cüzde? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Ha Mim Suresi Okumanın Faziletleri

Dua ve surelerin pek çok faydası ve fazileti vardır. Aynı şekilde Ha Mim suresi okumanın faziletleri konusu dahilinde de genel olarak sonuç alması söz konusudur. Bu evrede de Ha Mim surelerinin 7’sinin birden aynı anda okunması mutlak suretle yarar getirecektir.

 • Düşmanların şerrinden kurtulmak ve onlara karşı galip gelmek için okunur.
 • Namaz sonrasında Ha Mim sureleri okunduğu takdirde dünya yaşantısında refaha ulaşacaklardır.
 • Cuma gecesi iki rekat namaz kıldıktan sonra önce Fatiha, sonra da Ha Mim sureleri okunduktan sonraki süreçte kabir azabından ve kıyamet sıkıntılarından kurtulunur.

Ha Mim Sureleri son derecede etkilidir. Ayrıca tesiri de uzun süre boyunca devam edecektir. Her gün bu şekilde hareket eden kişilerin dünya ve ahiret hayatında istediklerini elde etmeleri kesin olarak gelişecek olan bir durum olacaktır.

Ha Mim Sureleri Hakkında Hadisler

Ha Mim sureleri hakkında hadisler hususunda bilgi sahibi olmak da önemlidir. Bu hususta farklı farklı söylemleri görmek de mümkün olacak düzeyde gelişecektir. Bu hadislerin geneli Ha Mim sureleri hakkında net bir biçimde bilgi verecektir. Ayrıca Ha Mim Sureleri hangi amaçla ve niyetle okunacağını da gösterecek düzeydedir.

 1. “Kuran-ın Ha-Mim ile başlayan sureleri yedidir. Cehennemin kapıları da yedidir. Her Ha-Mim, gelip cehennemin bir kapısına durur ve: ‘Ya Rabbi! bana inanıp iman etmiş ve beni okumuş, okumaya devam etmiş olan bu kulunu, (cehennemin) bu kapısından içeri sokma‘  diye yalvarır durur.” (Suyutî, Câmi’ussağir, 3/422, no.3853; Beyhakî, Şü’abül-İmân)
 2. “Eğer düşman ansızın saldırırsa, (onlardan korkmayın ve) ve şöyle deyin:” ‘Hâ-mîm. Lâ Yünsarûn’ (Tirmizi, Fedâilü’l-Kur’an, 1605)
 3. “Cennetin yüce makamlarına yükselmeyi arzu eden kimse ‘Hâ-Mîm’leri okusun’”
 4. “Hâ-Mîm’lerin hepsini birden okuyup, bir kap içindeki suya üflenerek içilmesinde maddi ve manevi hastalıklara şifadır.”

Ha Mim Sureleri Dilek İçin Nasıl Okunur?

Ha Mim sureleri dilek için nasıl okunur konusu da sorgulanan hususlar arasındadır. Bu duaları okuyan kişilerin çevresi tarafından sevilmesi muhtemeldir. Ayrıca bolluk bereket içerisinde yaşantılarını sürdürmeleri noktasında da etkili olmaktadır. Var olan tüm bela ve musibetlerden kurtulma konusunda da 7 Ha Mim suresi arka arkaya okunarak bir hayli etkili olacaktır.

Hem dünya hem de ahiret yaşantısını düzene sokmak isteyenler için 7 Ha Mim suresi oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Müslümanların bu sureleri okumayı alışkanlık haline getirmek de genel olarak önemlidir. Ayrıca kişilerin manevi olarak güçlenmesini destekleyecek düzeyde olan bir konumdadır. Bu sayede de Ha Mim sureleri odaklı olarak da tüm dileklerin kabul olması gibi bir konu ortaya çıkacaktır.

Son olarak da Ha Mim ile başlayan sureleri tek seferde okumanın fazileti yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın