Ana SayfaFaziletiHaşr Suresi Son 2 Ayeti Fazileti – 11 Defa Okumak

Haşr Suresi Son 2 Ayeti Fazileti – 11 Defa Okumak

Haşr Suresi son 2 ayeti fazileti merak edilen konular arasındadır. Ayrıca halk arasında Lev Enzelna olarak bilinen Haşr Suresi, sabah ve akşam namazları sonrasındaki tesbihatta okunmaktadır. Özellikle son 4 ayetinde Allah adı 15 kez söylenecektir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Haşr Suresinin Son İki Ayeti 11 Defa

Haşr Suresinin Son İki Ayeti 11 Defa
Haşr Suresinin Son İki Ayeti 11 Defa

Genellikle Haşr Suresinin Son İki Ayeti 11 Defa okunursa okuyan kişinin bütün ihtiyaçlarının karşılaşacağı söylenmektedir. Bu yüzden internet üzerinde sık sık 11 defa okumanın ne anlama geldiği merak edilmektedir. Bununla birlikte istediğiniz kadar okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Ya Tevvabür Rahim Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Haşr Suresi Son 2 Ayeti Evlilik

Sure-i Haşr, Kur’an-ı Kerim’in 59. suresidir. Bu surede, Allah’ın güçlü, merhametli ve her şeye gücü yeten olduğu vurgulanır. Surede ayrıca müminlerin birlikte çalışarak güçlü bir toplum oluşturmaları, imanlarını güçlendirmeleri ve Allah’a teslim olmaları gerektiği belirtilir.

Haşr suresi son 2 ayeti evlilik hakkında öğütler içerir. Bu ayetler, evlilikte sevgi, merhamet ve bağlılık gibi önemli değerlerin vurgulanmasına odaklanır. Ayetlerin Türkçe okunuşu ve anlamı şöyledir:

  • “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin ki, işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse, büyük bir zafer elde eder.”

Bu ayetler, evlilikte sağlıklı bir ilişkinin sırlarını ifade eder. İman edenler, Allah’ın koyduğu kurallara uygun hareket ederek ve doğru iletişim kurarak, evliliklerinde başarılı olabilirler. Ayrıca ayetler, evlilikte bağlılık ve sadakatin önemini de vurgular.

Haşr Suresi Son 2 Ayeti Fazileti

Haşr Suresi içerisinde Hz. Muhammed’in Medine döneminde Nasdioğulları ile yaptıkları anlaşmayı içermektedir. Ayrıca Nasdioğulları’nın anlaşmaya uymayarak sonrasında da Mekkeli müşriklerle ortak hareket ederek Müslümanlara savaş açtığını içermektedir. Bununla beraber Haşr Suresi son ayetlerinin ne için okunacağı da önemli bir husus olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de 59. Sure olarak Haşr Suresi yer almaktadır. Ayrıca iniş sırası olarak da 101. Dua olarak adlandırılmaktadır. Medine döneminde inen Haşr Suresi, 24 ayetten meydana gelmektedir. İkinci ayette de el Haşr kelimesine bağlı olarak bu sure adını almıştır. Haşr kelimesinin anlamı da toplamak olarak belirtilmektedir.

Haşr Suresinin son ayetlerine Hüvallahüllezi de denmektedir. Ayrıca bu sürenin Uhud Savaşı sonrasında inmeye başladığı da rivayetler arasındadır. Haşr Suresi genelinin günde 3 kez okunmasının büyük oranda yardımcı olacak olan bir dua olduğu da belirtilmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 7777 Ayetel Kürsi Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Haşr Suresi Son 2 Ayet Nedir?

Haşr Suresi içerisindeki son 2 ayet son derecede önemlidir. Bununla beraber Haşr Suresi son 2 ayet nedir gibi bir soru da gündeme gelecektir. Hem Arapçası hem de Türkçe manası da merak edilenler arasında yer almaktadır. Bununla beraber faziletleri dahilinde de muhakkak bilinmesi gereken hususlar arasında da yer alacaktır.

Haşr Suresinin son 2 ayetinin ne şekilde okunacağı da merak edilen konular arasındadır. Ayrıca son 2 ayetinin Türkçe olarak yazılışı da şu şekilde yer almaktadır.

Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve-lmeliku-lkuddûsu-sselâmu-lmu/minu-lmuheyminu-l’azîzu-lcebbâru-lmutekebbir(u)(c) subhâna(A)llâhi ‘ammâ yuşrikûn(e)

Huvallâhul hâlikul bâriul musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fî-ssemâvâti vel-ard(i)(s) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u)

Haşr Suresi son 2 ayetinin anlamı da şu şekildedir.

O, kendisinden başka tanrı olmayan Allah’tır; egemenliğin mutlak sahibidir, her türlü eksiklikten uzaktır, esenlik verendir, güven sağlayan ve kendisine güvenilendir, görüp gözeten ve yönetendir, üstündür, iradesine sınır yoktur, büyüklükte eşi olmayandır. Allah onların yakıştırdıkları ortaklardan tamamıyla münezzehtir.

O, takdir ettiği gibi yaratan, canlıları örneği olmadan var eden, biçim ve özellik veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerdekiler ve yerdekiler hep O’nu tesbih ederler. O üstündür, hikmet sahibidir.

Haşr Suresi Son 2 Ayeti Ne İçin Okunur?

Haşr Suresi son 2 ayeti muhakkak müminlerin bilmesi gereken dualar arasındadır. Ayrıca Haşr Suresi son 2 ayeti ne için okunur kapsamında da bilgi sahibi olmak gerekecektir. Bu ayetleri okuyan herkesin meleklerin duasını alması kesindir. Ayrıca zihin açıklığına da sahip olacaktır. Tüm kötülüklerden korunmak ve şifa bulmak konusunda da Haşr Suresi son 2 ayeti oldukça etkili bir haldedir.

Haşr Suresi Son 2 Ayeti Faziletleri

Halk arasında fazlasıyla bilinen ve merak konusu olan Haşr Suresi son 2 ayeti faziletleri de son derecede önemli bir halde kalmaktadır. Bu ayetleri her gün düzenli olarak okuyan kişilerin mutlak suretle yararlı sonuçlara ulaşmaları da kesin bir hal alacaktır.

  • Haşr Suresi son 2 ayetini okuyan kişilerin aynı gün içinde ölmelerinde şehit mertebesine ulaşmaları söz konusudur.
  • Haşr Suresi okumakla birlikte geçmiş ve gelecekte olan tüm günahların affedileceği manasını da taşıyacaktır.
  • Kişilerin sabahladıkları günlerde Haşr Suresi okumaları halinde ölmeleriyle cenneti kendilerine vacip kılmaları söz konusudur.
  • Haşr Suresi son 2 ayetinin okunması durumunda da 70.000 melek görevlendirilmesi de mümkün olacaktır.

Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.

“Haşr Suresi Son 2 Ayeti Fazileti – 11 Defa Okumak” üzerine bir yorum

Yorum yapın