Ana SayfaFaziletiİsra Suresi 111 Ayet Fazileti – Kıskançlıktan Koruyan Sure

İsra Suresi 111 Ayet Fazileti – Kıskançlıktan Koruyan Sure

İsra Suresi 111 Ayet Fazileti birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Dilerseniz gelin bu surenin ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Yazımızın içerisinde İsra Suresi son iki ayet fazileti nedir? bu konudan bahsedeceğiz. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

İsra Suresi 111 Ayet Fazileti

İsra suresi 111 ayet fazileti ile de adından sıkça söz eden bir ayeti kerimedir. Yüce Allah, bu ayeti kerimeyi hayatının içerisine katan kişilerin çeşitli mucizeler yaşamasını sağlıyor. İsra suresinde Yüce Allah-u Teala, Hazreti Peygamberimizin bir gece Mekke’den Kudüs’e kadar götürülmesini ifade etmektedir. Bu süreçte meydana gelen tüm kötülüklerin ise İsrailoğulları tarafından oluştuğu aktarılır. Miraç yolculuğundaki bir geceyi anlatan bu ayet İslam alemi için önemlidir. İsra suresinin 111.ayeti aşağıdaki gibi okunmalıdır:

 • Vekuli-lhamdu li(A)llâhi-lleżî lem yetteḣiż veleden velem yekûn lehu şerîkun fî-lmulki velem yekûn lehu veliyyun mine-żżulli vekebbirhu tekbîrân.

İsra suresinin 111.ayetini yatmadan önce 43 kez okuyan kimseler çeşitli fazilet ve mucizeler ile karşı karşıya kalma şerefine nail olmaktadır. Bu faziletler ise aşağıdaki gibidir:

 • Her kim kıskançlığın, fesatlığın ve kötülüğün şerrinden korunmak istiyor ise İsra suresini 43 kez okumalıdır.
 • İsra suresi, okunduğunda düşmanların kalbinde bir huzursuzluk yaratır.
 • Gönülden bağlı kişiler tarafından okunması durumunda yapılan işler hayırlı olur.
 • İsra suresi okuyan kimseler en kısa zamanda borçlarından kurtulmaktadır. Allah-u Teala bu kişilere rızık kapılarını sonuna kadar açar ve ummadıkları bir yerden para gelir.

İsra Suresi 111.Ayet Anlamı

İsra Suresi 111.Ayet Anlamı
İsra Suresi 111.Ayet Anlamı

Öncelikle İsra suresi 111.ayet anlamı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu ayetin Türkçe mealinde en sık tercih edilen okumalar Diyanet İşleri ve Elmalılı Hamdi Yazır meallerinde yapılıyor.

 • Diyanet İşleri Meali: “Hamd, çocuk edinmeyen, mülkte ortağı olmayan, zillet ve âcizliğin gerektirdiği bir yardımcıya ihtiyacı bulunmayan Allah’a mahsustur” de ve O’nu tekbir ile yücelt.”
 • Elmalılı Hamdi Yazır Meali: “Ve şöyle de; Hamd o Allah’a ki, hiçbir çocuk edinmedi, mülkte ortaklığı yoktur, aciz olmayıp bir yardımcıya da ihtiyacı yoktur. Tekbir getirerek o’nu noksanlıklarından yücelt de yücelt.

Ayrıca, benzer bir dua içeriğimiz olan Celcelutiye Duası Fazileti Cübbeli yazımıza da bakabilirsiniz.

İsra Suresi 110.Ayet Anlamı

İsra suresi 110.ayet anlamı itibarıyla birçok kişi tarafından merak ediliyor. Hazreti Peygamberimizin başından geçen bir yolculuğu anlatan bu surede 110.ayet Müslümanların namazı hangi ses tonu ile kılması gerektiğinden bahsediyor. Bu minvalde Diyanet İşleri ve Elmalılı Hamdi Yazır mealleri aşağıdaki gibidir:

 • Diyanet İşleri Meali: “De ki: ‘O’nu ister Allah diye çağırın ister Rahman diye çağırın. Hangisiyle çağırırsanız çağırın, nihayetinde en güzel isimler o’na aittir.’ Namazda sesini pek yükseltme, çok da kısma. İkisi ortası bir yol tut.”
 • Elmalılı Hamdi Yazır Meali: “De ki: İster Allah deyin ister Rahman deyin. Nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler o’nundur. Namazında sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç.”

Ayrıca Takıntılı Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İsra Suresi 111 Ayet Okuyanların Yorumları

İsra suresi 111 ayet okuyanların yorumları çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmaya devam ediyor. İnançlı kimselerin yaptığı okumalar sonucunda gerçekleşen ve şahit oldukları birçok fazilet bulunuyor. Ayeti kerimeyi okuyanların yorumları aşağıda yer alıyor:

 • “İsra suresini okumaya başladığım günden beri hayatımın değiştiğini belirtmek istiyorum. Bu sebeple Müslüman kardeşlerim günün yalnızca 45 dakikasıyla 1 saat kadarını bu sureye ayırmalıdır. Tüm borçlarımdan kurtuldum ve artık birikim yapabiliyorum. Yüce Allah’a hamd olsun.”
 • “Nazardan her zaman çok korkardım. Yeni doğan bebeğime de nazar değeceğini düşünürdüm. Her gün bebeğimi İsra suresi ile okudum ve korktuğum başıma gelmeden büyütmeye devam ettim. Allah-u Teala’ya şükürler olsun. Bu sureyi ve ayeti kerimeyi her Müslümanın okuması gerek.”
 • “İsra suresi sayesinde huzurlu, dertsiz ve mutlu bir hayata sahip oldum. Ben de Allah’a teşekkür etmek için ahirete hazırlanmaya başladım. Dünyevi ihtiyaçların aksine ahiret için çalıştım ve sürekli ibadet ettim.”

Ayrıca İsra Suresi 111.Ayet Anlamı konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Ayrıca, İsra suresi 110 ve 111 ayetleri fazileti yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Son olarak da İsra Suresi 111 Ayet Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer fazilet yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın