Ana SayfaOkuyanlarKadeh Duası Yapanların Yorumları – Kuran’da Geçiyor Mu?

Kadeh Duası Yapanların Yorumları – Kuran’da Geçiyor Mu?

Kadeh Duası Yapanların Yorumları hakkındaki yazımız ile birlikteyiz. Kadeh duası, Türk mutfağındaki yemeğin yanı sıra, alkollü içkilerin yudumlandığı zaman yapılan bir dua olarak da bilinmektadir.

Ayrıca, Kadeh duası yapanların yorumları genellikle alkol kullanmadan önce yapılan bir dua olarak kabul edilir. Bu dua, alkolün yan etkilerinden korunmak ve alkolün zararlarından korunmak için yapılır. Ayrıca, dua edilen kişinin alkolün zararlarından korunması ve alkolün hayatına zarar vermemesi için de yapılır. Bunun yanında diğer duaları okuyanlar tarafından anlatılmış tecrübeleri bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kadeh Duası Yapanların Yorumları

Kadeh duası yapanların yorumları oldukça ilgi çekicidir. Sahte hocalara ve medyumlara hiçbir ödeme yapmadan yalnızca dua ederek bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. İnsanların kalplerini birbirine bağlayan bu duayı yapanların yorumları ise aşağıdaki gibidir:

  • “O’nu kendime bir türlü bağlayamıyordum. Ne yaparsam yapayım ne söylersem söyleyeyim olmuyordu. O da beni sevdiğini söylüyordu ama aramızda bir bağlanma problemi vardı. Kadeh duası yaptıktan sonra her şey birden çözülmüştü.”
  • “Allah’a hamd olsun ki sevdiğimle mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşıyorum. Bunu tamamen Kadeh duasına borçluyum. Kadeh duası yapmaya başladığım günden beri hiçbir problem yaşamıyoruz. Eskiden çokça kavga etsek de hepsi mazi oldu.”
  • “Kocam eve hep geç gelen, kumar oynayan ve ilgisiz biriydi. Kadeh duası yapmaya başladığım günden sonra tamamen başka birine dönüştü. Allah-u Teala’ya şükürler olsun ki artık benimle eskisinden daha fazla ilgileniyor.”

Kadeh Duası Fazileti Nedir?

Kadeh Duası Fazileti
Kadeh Duası Fazileti

Öncelikle Kadeh duası, alkolün zararlarından korunmak amacıyla yapılan bir dua olarak kabul ediliyor. Bu dua, alkolün yan etkilerinden korunmak ve alkolün hayatına zarar vermemesi için yapılmaktadır.

Dua etmek, İslam dini açısından önemli bir ibadettir ve kişinin Allah’a yakınlaşmasını sağlar. Kadeh duası da bu anlamda faziletli bir dua olarak kabul ediliyor. Ayrıca, dua etmek insanın kendine olan güvenini arttırır, rahatlık ve huzur sağlar. Bu yüzden dua etmek, kişinin hem manevi hem de maddi anlamda daha sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar.

Kadeh duası yapmak, kişinin alkolün zararlarından korunmasının yanı sıra, kişinin hayatına yön verir ve kişinin hayatının amacına ulaşmasına yardımcı olur. Bu dua, kişinin Allah’a olan bağlılığını arttırmak ve kişinin Allah’ın rahmetine kavuşmasını sağlamak için yapılıyor. Kısacası Kadeh Duası Fazileti bu şekildedir.

Kadeh Duası Anlamı

Kadeh duası, bir içki içilirken yapılan bir dua türüdür. Genellikle alkollü içkiler için ve içki içildikten sonra yapılmaktadır. Dua, Allah’a şükran ve huzur içinde içki içmenin dileklerini ifade eder. Ayrıca içki içerken ortaya çıkabilecek herhangi bir kötü etkiye karşı korunmayı istemek de içerir. Kısacası Kadeh Duası Anlamı bu şekildedir.

Muma Okunan Kadeh Duası

Kadeh duası pek çok kişi tarafından Kenşül Arz duası olarak da bilinmektedir. Hazreti Peygamberimiz tarafından tavsiye edilen bu dua sevdiğine kavuşamayan ve bağlanamayanlar içindir. Kadeh duası muma okunan dualardan biridir. Bir mum alarak sessiz ve tamamen karanlık bir odaya geçilmelidir. Bu odada kişinin 21 kez “Ya Mukallibel Kulûb!” esmasını arka arkaya okuması gereklidir. İşte Muma Okunan Kadeh Duası sizlerle.

Esmayı muma okuduktan sonra ise aşağıdakiler söylenir:

  • “Ya Rasulallah! Bizim bedenimizi ve ruhlarımızı hallaç pamuğu gibi birbirine geçir. Kalpleri eviren de çeviren de sensin. Sen onlara istediğin şekilde yön verensin. Sevdiğim kişi ile bir olabilmek için senden Ya Mukallibel Kulûb esmasının hatırına merhamet ve yardım istiyorum Allah’ım.”

Yukarıdaki aşamalar tamamlandıktan sonra işlemin ikinci bölümüne geçiş yapılabiliyor. Bu bölümde “Ya Deyyan!” esmasını 21 kez muma okumak gereklidir. Bu işlemler sırasında mumun sönmemesi ve dalgalanmaması çok önemlidir. Aynı zamanda bulunulan karanlık odayı aydınlatan tek şey mum olmalıdır. 21 kez Ya Deyyan okuduktan sonra aşağıdaki sözler söylenir:

  • “Yüce Allah’ım! Senden, sevdiğimle birleşmek ve bir olmak için bir fazilet istiyorum. Ya Deyyan esmasının hatırı için beni ve sevdiğimi kavuştur.”

Kadeh duasında son aşamada ise niyeti sürekli olarak düşünmek ve aynı anda 21 kez Fatiha suresi okumak gereklidir. 21 Fatiha suresi bittikten sonra mumu hiç üflemeden odanın bir köşesine koymak ve sonrasında direkt uyumak gerekir. Bu sayede Yüce Allah, kişinin niyetini ve ciddiyetini anlayarak duasını kabul edecektir.

Kadeh Duası 48 Saatte Etkili

Öncelikle Kadeh duasıyla ilgili en sık merak edilen konulardan biri de ne kadar süreyle etkili olduğudur. Kadeh duasının en önemli etkileri mum sönene kadardır. Mum söndükten sonra etkileri azalsa da Kadeh duası 48 saatte etkili olarak bilinmektedir. 48 saat boyunca kişinin sevdiğiyle bağlanabilmesi ve birleşebilmesi mümkün hale gelecektir. Bu sürenin sonunda herhangi bir gelişme ve değişim yaşanmamış ise işlemleri 7 gün bekledikten sonra tekrarlamak mümkündür.

Kadeh Duası ile Kenzül Arş Duası Aynı mı?

Son dönemde Kadeh duası ile Kenzül Arş duası aynı mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Her ikisi de aynı işlemlere sahip olduğu için bu benzerlik birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Kadeh duası da Kenzül Arş duası da aynı şeyi temsil eder. Fakat arada bazı farklılıklar vardır. Kadeh duası, inançlı kimselerin sevdiklerine bağlanabilmeleri ve uzun soluklu bir yol arkadaşlığı yapabilmeleri için okunabilir. Kenzül Arş suresi ise her türlü; dilek, hastalık, şer gibi durumların tamamında okunabilmektedir.

Kadeh Duası Kuranda Geçiyor Mu?

Kuran-ı Kerim’de alkol ve içkiye ilişkin açık bir emir ya da yasak yoktur. Ancak alkolün zararlarına dair ayetler mevcuttur. Örneğin:

“Ey iman edenler! Şarap ve oyunlarınız, putlarınız ve haram aylarınızda (günahlarınızda) Allah’tan sakının. Şüphesiz ki bu, sizin için daha büyük bir günahlıktır.” (Maide: 91)

Bu ayetlerde alkolün zararlarından bahsedilmektedir, ancak alkolün kullanımı yasak olarak görülmez. İslam dininin öğretisi olarak alkolün mübah olduğu kabul edilir ancak aşırıya kaçılmaması önemlidir. Bu yüzden kadeh duası, alkolün zararlarından korunmak amacıyla yapılan bir dua olarak kabul edilir ve Kuran-ı Kerim’de geçmez.

Ayrıca, Kadeh Duası Kuranda Geçiyor Mu? ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Ayrıca, Kadeh Duası Yapanların Yorumları yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Ayrıca, Kadeh Duası Yapanların Yorumları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer okuyanlar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oktay Demirer

Oktay Demirer, Temel İslam Bilimleri Bölümü mezunudur. Özellikle Hadis, İslam hukuku ve tasavvuf anabilim dallarında uzmanlaşmıştır. Sosyoloji ve toplum merakından ötürü de dua okuyanlar hakkındaki yazılarını paylaşmaktadır.
Yorum yapın