Ana SayfaFaziletiYa Gaf Ya Def Fazileti – Ne İçin Okunur?

Ya Gaf Ya Def Fazileti – Ne İçin Okunur?

Ya Gaf Ya Def fazileti konusunda da merak edilen durumlar vardır. Bu esmaları zikretmek ve ne gibi faydalara sahip olduğunu anlamak genel itibarıyla önemsenen hususlar arasında kalmaktadır. Bununla beraber Ya Gaf Ya Def ne kadar uygun ve etkili bir esma olduğunu gösterecektir. Bunun yanında diğer duaların fazileti hakkında bilgi alma istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ya Gaf Ya Def Ne İçin Okunur?

Ya Gaf Ya Def Ne İçin Okunur?
Ya Gaf Ya Def Ne İçin Okunur?

Öncelikle şunu belirtelim ki “Ya Gaf, ya Dev” ifadesi, Arapça bir dua cümlesidir ve Türkçe olarak “Ey Bağışlayan, Ey Affeden” anlamına gelir. Bu dua, Allah’ın affı ve merhameti için yapılan bir niyazdır.

“Ya Gaf, ya Dev” duası, kişinin Allah’a yönelip günahlarının affedilmesini, hatalarından dönmesini ve bağışlanma dilemesini ifade eder. Bu dua, insanların hatalarının farkına varmalarını, pişmanlık duymalarını ve Allah’ın merhametine sığınmalarını teşvik eder. Böylece Ya Gaf Ya Def Ne İçin Okunur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ya Gaf Ya Def Fazileti

Genel itibarıyla Ya Gaf Ya Def zikrini okuyacak olanların hayatı düzene girecek ve var olan olumsuzluklardan kurtulma gibi bir durum yaşanacaktır. Kişilerin bela ve musibetlerden kurtulmaları noktasında da Ya Gaf Ya Def bir hayli önem teşkil edecek olan bir konumdadır. Allah’tan bu zikirle yardım isteyecek olanların muhakkak sonuç almaları durumu ortaya çıkacaktır. Böylece Ya Gaf Ya Def Faziletine bu şekilde cevap verebiliriz.

Ya Gaf Ya Def Zikri

Ya Gaf Ya Def Zikri, Allah’ın bağışlayıcılığına ve affına odaklanan bir zikir ifadesidir. Bu zikri yaparken, kişi Allah’ın bağışlayıcı ve affediciliğini anmak, günahlarından arınmak ve bağışlanma dilemek için bu ifadeyi tekrarlar. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Felçten Kurtulmak İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ya Gaf Ya Def Kaç Kere Okunur?

Bu dua, günah işleyen, hatalar yapan ve pişmanlık duyan her Müslümana açıktır. Kişi, içtenlikle dua ederek Allah’ın affına sığınır ve hatalarından kurtuluş umuduyla bu dua ifadesini kullanır.

“Ya Ğafûr, ya Devvâs” duası, Allah’ın rahmetine, affına ve merhametine olan inancı yansıtır. İçtenlikle ve samimiyetle yapılan bu dua, kişinin Allah’a yönelmesini, günahlarından arınmayı ve daha iyi bir Müslüman olma yolunda ilerlemeyi amaçlar. Bu duayı 7 kere okuyanın işlerinin kolaylaşacağı söylenmektedir. Böylece Ya Gaf Ya Def Kaç Kere Okunur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Belayı Kovma Duası

Belalardan uzakta bir hayat sürmek isteyenler için Ya Gaf Ya Def duası son derecede etkilidir. Ayrıca belayı kovma duası konusu itibarıyla da kişilerin memnun kalacakları bir hayat standardına sahip olmaları da kesin olarak gelişecek bir halde kalacaktır. Bu duanın her gün düzenli olarak okunması halinde var olan tüm olumsuzluklardan kurtulmak gibi bir konu gelişecektir. Genel olarak bu duayı tekrar etmenin artısı her zaman olacaktır. Doğru bir niyet etrafında bu duayı devamlı olarak tekrar etmenin kişilerin Allah’ın da yardımıyla sonuç almalarını içerecektir. Bu duayı doğru bir niyet çerçevesinde okumak ve kalpten gelerek tekrar etmek önemlidir. Ayrıca Ya Gaf Ya Def duasını abdestli ya da abdestsiz bir biçimde okumak fark etmemektedir. Her iki şekilde de fayda sağlayacak olsa da abdestli bir biçimde okumanın avantajlarından her zaman bahsedilmektedir.

  • “Bismillahirrahmanirrahim, La ilahe illallahu ya hayrel halasi, Muhammedun rasulullahi, Ya Hızru ve İlyas, ya Fettahu, ya Fettahu, Allahumme’ftah aleyna bâbel hayri bihakki innâ fetahna leke fethan mubînen ve yensurekallahu nasran azizen, la ilahe illallahül Melikül Hakkul Mübîn, Muhammeden rasulullahi sâdıkul va’dil emîn. bi lutfike ya Rahmanu ve keramik ya ErhamerRahimin.”

Türkçe Anlamı:

  • Allah’tan başka ilah yoktur. Ey kurtarıcıların hayırlısı, Muhammed (sav) Allah’ın resûlüdür. Ey Hızır ve İlyas, ey açıcıların açıcısı Allah’ım, bana hayırlı kapılar aç. İnna fetahne leke fethan mubinen. Ya Muhammed, Büyük fetih, açık fetih sana müyesser olacak, Allah büyük yardımda bulunacak. Allah’tan başka ilah yok. O, mülkün hakiki sahibidir. Muhammed resûllerin sâdıkıdır, O va’dinde emindir. Lütfunla ey keremi ve bağışı bol olan ve merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım.

Beladan Kurtulma Duası Var Mı?

Kişilerin farklı farklı sorunlar yaşaması ve altından kalkamaması durumunda Allah’tan yardım istemesi yapacakları en doğru durum olacaktır. Bununla beraber beladan kurtulma duası var mı konusu itibarıyla hareket edeceklerdir. Kişilerin hiç dua bilmemesi durumunda bile Allah’tan yine de yardım dilemeleri halinde destek almaları kesin olacaktır. İşin püf noktası tüm kalple ve tamamen inanarak hareket etme yönünde olacaktır. Kişilerin bu duaları kesin olarak kötü niyet olmadan etmeleri gerekir. Ayrıca bu tip destek verecek noktada olan dualar da her zaman için gereken yardımlar ortaya çıkacaktır.

Kur’an’ı Kerim içerisinde bizzat beladan kurtaracak bir sure olmasa da hadislerde bu durumdan söz edilmektedir. Ayrıca bu dua Hz. Yunus duası olarak da adlandırılmaktadır. Her kim bu duayı okursa kişinin başında bulunan beladan kurtularak rahatlaması durumu söz konusudur. Gönülden bu duayı okuyacak olanların akıbetleri temize çıkacak ve huzurlu bir hayat yaşamaya başlayacaklardır. Bununla beraber ne denli etkin bir dua olduğu da gözlemlenecektir.

“La ilahe illa ente sübhane-ke innı küntü minez-zalimin.”

Son olarak Ya Gaf Ya Def fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın