Ana SayfaFaziletiBil Hakkı Enzeltehü ve Bil Hakkı Nezel Fazileti – Sınırsız Fayda!

Bil Hakkı Enzeltehü ve Bil Hakkı Nezel Fazileti – Sınırsız Fayda!

Bil Hakkı Enzeltehü ve Bil Hakkı Nezel Fazileti son yıllarda yeniden gündemin en üst sıralarında yer almaya başladı. Fazileti çok fazla olduğu için inancı olmayan kişilerin bide popüler bir olayı haline gelmiştir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bil Hakkı Enzeltehü ve Bil Hakkı Nezel Fazileti

Bil hakkı enzeltehü ve bil hakkı nezel fazileti saymakla bitmeyecek bir duadır. Bu nedenle inançlı kimseler arasında da oldukça popülerdir. Bu nedenle çeşitli fazilete de sahiptir. Yüce Allah, dualarında ve kelamlarında adını geçiren kimseleri çok sevmektedir. Bu nedenle Allah’a dua etmek için bu duayı tercih etmek oldukça önemlidir. Bu duayı her gün 26 kez vakit namazlarının ardından okumak etkili olacaktır. Aynı zamanda abdestli bir şekilde okunmasıyla faziletleri kat bet kat artış göstermektedir. Dua, aşağıdaki şekilde okunabilmektedir:

  • “Allahümme bil hakkı enzeltehü ve bil hakkı nezel. Allahümme azzim ragbetî fîhi vec’alhu nûran libasarî. Ve şifâen lisadrî. Allahümme zeyyin bihî lisânî ve cemmil bihî vechî ve kavvî bihî cesedî. Verzuknî tilâvetehu ala tâatike ânâel leyli ve etrafen nehâr. Vehşurnî mean nebiyyi Muhammed’in sallallahu teala aleyhi ve selleme ve âlihil ahyâr.”

Dua yukarıdaki şekilde okunmalıdır. Yüce Allah’ın rızası için ve hiçbir çıkar göz etmeksizin okunması önemlidir. Böylece Allah-u Teala, kişinin kalpten istediği her şeyin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yüce Allah her daim kendisine dua eden ve talepte bulunan inançlı kimselerin sesini duyar.

Allahümme Bil Hakkı Duası Anlamı 🙏

Allahümme Bil Hakkı Duası Anlamı
Allahümme Bil Hakkı Duası Anlamı

Öncelikle Allahümme bil hakkı duası anlamı pek çok Müslüman tarafından merak edilmektedir. Bu duanın anlamı birçok açıdan derinliğe sahiptir. Kur’an-ı Kerim ile doğrudan ilişkili olan ve okuma güçlüğüne değinen bir duadır. Bu sayede Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamak ve okumak mümkün hale gelmektedir. Duanın tam olarak Türkçe karşılığı ise aşağıdaki gibidir:

  • “Allah’ım, inzal ve nazil kıldığın Kur’an hakkı için, Allah’ım! Kur’an’a karşı rağbetimi arttır, gözlerime Kur’an’ı ışık yap, göğsüme Kur’an’ı şifa yap. Allah’ım, Kur’an’la dilimi zinetlendir, yüzümü güzelleştir ve vücudumu da Kur’an’la kuvvetleştir. Okumasını emrin üzerine rızıklandır, gece ve gündüz Kur’an okumamı nasip et ve beni Resulü Ekrem ile ve onun en seçkin âl ve ashabıyla birleştir.” 

Ayrıca Takıntılı Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Allahümme Bil Hakkı Okuyanların Yorumları

Yüce Allah’a el açarak dua eden kimseler çeşitli faziletlerle karşılaşmaktadır. Bu minvalde Allahümme bil hakkı okuyanların yorumları da oldukça popülerdir. İnançlı kimseler tarafından yapılan bazı yorumlar aşağıdaki gibidir:

  • “Allahümme bil hakkı okuduktan sonra Kur’an-ı Kerim’i bir kez daha okudum. Bu sayede çok daha etkili ve anlamlı bir deneyim elde ettim. Bir önceki okuyuşumdan sonra hiçbir şey anlamamıştım ancak bu kez çok daha farklı oldu.”
  • “Anlama güçlüğüm Allahümme bil hakkı okumaya başladığım günden beri sona ermeye başladı. Yüce Allah, başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere okuduğum her şeye daha iyi odaklanabilmeyi nasip eyledi. Yüce Allah’a hamd olsun.”
  • “Allahümme bil hakkı okumaya başladığım günden beri küçük oğlumdaki bütün sorunlar düzelmeye başladı. Anlama güçlüğü ve okuma güçlüğü olan küçük oğlum, bu duayla birlikte her şeyi anlamaya ve okumaya başladı. Yüce Allah bana bunu nasip eyledi. Hamd olsun.”

Ve Bil Hakkı Enzeltehü Ve Bil Hakkı Nezel Ne Demek

“Ve bil hakkı enzeltehü ve bil hakkı nezel” ifadesi, Arapça bir dua veya söz öbeğidir. Türkçe karşılığı “Doğrusu onu indirdin ve doğrusu onu gözettin” veya “Gerçek şu ki, onu indirdin ve gerçek şu ki, onu koruyorsun” şeklinde çevrilebilir. Bu ifade, Kur’an-ı Kerim’in korunmasına ve Allah’ın kitabının insanlara rehber olmasına yapılan bir atıftır.

Ayrıca Rabbenâ Heb Lenâ Min Ezvâcinâ Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Allahümme Bil Hakkı Enzeltehü Ve Bil Hakkı Nezel Duası

Birçok fazileti ve de etkisi ile ülkemizde de bol bol okunan bu Allahümme Bil Hakkı Enzeltehü Ve Bil Hakkı Nezel Duası aşağıdaki gibidir:

“Allah’ım, hak ile indirdiğin şeyi ve hak ile baktığın şeyi bana öğret.” anlamına gelen “Allahümme Bil Hakkı Enzeltehü Ve Bil Hakkı Nezel Duası” Türkçe okunuşuyla “Allah’ım, bil hakkıyla indirdiğin şeyi ve bil hakkıyla baktığın şeyi bana öğret.”

olarak tercüme edilebilir. Bu dua, Kur’an-ı Kerim’in doğru anlaşılması ve hayatımıza yansıtılması için okunabilir.

Allahümme Bil Hakkı Enzeltehü Arapça

Allahümme bil hakkı enzeltehü Arapça olarak da okunabilen bir duadır. Bu duanın Arapça hali ise aşağıdaki gibidir. Duayı Arapça okuyarak tüm faziletlere ve Allah-u Teala’ya daha hızlı ulaşabilmek mümkündür.

  • اَللهُمَّ بِا لْحَقِّ اَنْزَلْتَهُ وَبِالْحَقِّ نَزَلَ .اَللهُمَّ عَظِّمْ رَغْبَتِى فِيهِ وَاجْعَلْهُ نُورًا لِبَصَرِى .وَ شِفَاءً لِصَدْرِى .اَللهُمَّ زَيِّنْ بِهِ لِسَانِى وَجَمِّلْ بِهِ وَجْهِى .وَقَوِّ بِهِ جَِسَدِى .وَارْزُقْنِى تِلاَوَتَهُ عَلَى طَاعَتِكَ آَنَاءَ اللَّيْلِ وَاَطْرَافَ النَّهَارِوَاحْشُرْنِى مَعَ النَّبِىِّ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللهُ تَعَالَى عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ وَ آلِهِ الْاَخْيَارِ

Son olarak Bil Hakkı Enzeltehü ve Bil Hakkı Nezel Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın