Ana SayfaMucize DualarSeyyidül İstiğfar Duası – Anlamı Ve Fazileti

Seyyidül İstiğfar Duası – Anlamı Ve Fazileti

Seyyidül İstiğfar Duası en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu duanın ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Seyyidül İstiğfar Duası 🤲

Seyyidül istiğfar duası son dönemde Müslümanlar arasında en çok merak edilen dualardan biridir. Bu dua sayesinde inançlı kimseler, geçmişte işledikleri tüm günahlardan tövbe etme fırsatına sahiptir. En üstün ve en faziletli dualardan biri olan Seyyidül istiğfar muhakkak okunması gereken dualardan biridir. Geçmişte, Allah-u Teala tarafından net olarak haram kılınan ya da günah olarak görülen her şeyden tövbe etmek bu dua sayesinde mümkündür. Duanın Türkçe Mealini aşağıdaki gibi okumak yeterli olacaktır:

Seyyidül istiğfar duasının Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

  • “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Senden başka ibadete layık hiçbir ilahım yoktur. Beni sen yarattın ve ben senin kulunum. Ezelde sana verdiğim sözümde ve vaadimde hala gücüm yettiğince duruyorum. İşlediğim kusurların şerrinden sana sığınıyorum. Bana lütfettiğin nimetleri yüce huzurunda minnetle anıyor ve günahımı itiraf ediyorum. Beni affet. Şüphesiz ki sen, her şeyi affedensin ve senden başka günahları affedecek kimse yoktur.”

Seyyidül İstiğfar Duası Arapça

Aşağıda Seyyidül İstiğfar Duası Arapça olarak bulunmaktadır.

  • “Allahûmme ente Rabbî lâ ilâhe illâ ente halaktenî ve ene abdûke ve ene âlâ ahdîke ve vâdik’e mes tetâtû eûzü bike mîn şerrî mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nimetîke aleyye ve ebû bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfırûz zünûbe illâ ente.”

Aşağıda ise Seyyidül istiğfar duasının Arapça okunuşu bulunmaktadır.

  • اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّى ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ ، خَلَقْتَنِى وَأَنَا عَبْدُكَ ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَىَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِى ، اغْفِرْ لِى ، فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ

Seyyidül İstiğfar Duası Fazileti

Seyyidül İstiğfar Duası Fazileti
Seyyidül İstiğfar Duası Fazileti

Allah-u Teala’ya edilen duaların her birinin sayısız fazileti olduğu bilinmektedir. Bu minvalde Seyidül istiğfar duası fazileti de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bu duanın faziletleri aşağıdaki gibidir:

  • Seyyidül istiğfar okuyan kimselerin geçmiş ve gelecekteki tüm günahları silinmektedir.
  • Bu duayı okuyan inançlı kişiler için Allah-u Teala yetmiş bin melek görevlendirir. Bu meleklerin tamamı kişinin dualarına âmin demek için görevlidir.
  • Seyyidül istiğfar, kişinin sevdiklerinin günahlarının azaltılmasını sağlamaktadır.
  • Seyyidül istiğfarı düzenli olarak okuyan kişiler için Allah-u Teala rızık kapılarını her zaman açık tutmaktadır.

Bu faziletleri yaşayabilmek için Seyyidül istiğfarı düzenli olarak ve aksatmadan okumak gereklidir. Aksi takdirde herhangi bir fazilet ve mucizenin görülmesi mümkün değildir. İslam alimleri tarafından yapılan açıklamaya göre bu duayı günde 5 kez, toplamda da en az 1 ay olacak şekilde okumak gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle 1 ay dolmadan bırakmak, faziletlerin görülmemesine neden olabilmektedir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 100 İnşirah Suresi Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz

Seyyidül İstiğfar Duası Okuyanların Yorumları

Allah-u Teala’ya el açmak ve geçmişte yapılan kötülüklerin hepsi için af istemek Seyyidül istiğfar ile mümkündür. Seyyidül istiğfar duası okuyanların yorumları da aşağıdaki gibidir:

  • “Geçmişim için çok pişmanım. Hiç istemediğim şeyler yaptım ve hiç istemeyeceğim kişilerle birlikte oldum. Bunun için Allah’a el açtım ve tövbe ettim. Artık geçmişte olduğundan çok daha farklı biriyim ve yalnızca Allah-u Teala’nın yolundan ilerliyorum. Hamd olsun.”
  • “Seyyidül istiğfar duasını bana bir arkadaşım önermişti. Yaşım ilerledikçe İslam’a olan bakış açım değişiyordu. Çevremin etkisinden ötürü belirli bir döneme kadar Müslüman dahi değildim. Fakat araştırmaya ve okumaya başladıktan sonra İstiğfar duasıyla tövbe ettim.”
  • “Yüce Allah, her şeyi affeden ve bağışlayandır. Bunu bildiğim için Seyyidül istiğfar duasını okumaya başlamıştım. Uzun aylar boyunca okudum ve hiç bırakmadım. Allah’a hamd olsun ki tövbemi kabul etti. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.”

Ayrıca, bu konu ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca, bu konu ile alakalı ilgili bir videoyu da izleyebilirsiniz.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın